KARAİN FLY IN 2017, hem katılımcılarına hem de misafirlerine iki gün boyunca heyecanlı ve çok özel anlar yaşatmayı planlıyor. Hergün gerçekleşecek olan aerobasi gösterileri bunlardan sadece bir tanesi.

AIR BENDERS Aerobasi Takımı, çok özel ve keyifli anlar için şimdiden Karain'de antremanlarına başladı.

AEROBASİ NEDİR?
Aerobasi, veya bilinen terimiyle hava akrobasisi, sanıldığı gibi, sadece, heyecan arayan pilotların gönüllü olarak tehlikeli hava hareketleri yaparak seyredenlere eğlenceli anlar yaşattıkları bir gösteri türü değildir. Aksine, günümüzde aerobasi, bütün havacılık kavramını ve özellikle, insan-makine birlikteliğinde, havacılığın sahip olduğu disiplin, bilgi ve çok daha önemlisi, emniyet davranışı niteliğini ve anlayışını sergileyen, bunların gelişmesini ve teknolojiyle birlikte topyekün insan yapabilirliğini ileriye taşıyan bir havacılık alanıdır. Havacılığın, her açıdan, en üst noktası kabul edildiği için, az sayıda pilotun özel olarak yetişebildiği bir ortamdır. Elbette aerobasi pilotları cesur insanlardır, ancak yapılan iş, cesaretin çok ötesinde havacılık gereklerine sahiptir.

Aerobasi, özellikle 1. Dünya Savaşında, hava-hava savaşlarında, pilotların kendilerini diğer uçaktan korumak, saldırı pozisyonu almak gibi nedenlerle geliştirdikleri veya ihtiyaç duydukları bazı temel hava hareketlerinden kaynaklanır. Uçakların hareket yeteneği bir üstünlük sağladığı için, uçak üreticilerinden sürekli olarak, uçağın bu istekleri yerine getirebilecek yapılara erişmesi beklenmiştir. Bu istekler, uçak teknolojilerinin gelişmesinde dev adımlara neden olurken, uçakların yeteneğine insan fizyolojik sınırlarının yetişmesi bir başka araştırma ve geliştirme konusu olmuş, insanların uzaya yaptıkları yolculuklar için temel bilgiler bile bu kaynaktan gelmiştir. Günümüzde aerobasi, uçuş emniyeti anlamında, uçak-insan yapabilirliklerinin sınırlarını ve disiplinini belirleyen çizgileri oluşturur. Yine sanılanın aksine, aerobasi pilotları, emniyetsiz hiçbir eylemde bulunmaz. Tersine, fazladan emniyet davranışı geliştirerek, çok zor kabul edilen durumların, çalışma ve çok sıkı kural bağlılıklarıyla nasıl üstesinden gelinebileceğini öğretir. Yine aerobasi uçakları, günümüz imkânlarının sunduğu en üst mühendislik bilgisi ve teknolojisini barındırarak, havacılık teknolojilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Aerobasi pilotları, başlıbaşına insan-uçak-uçuş ortamı için insan performansı laboratuvarı gibi veri üretir. Aerobasi eylemlerinin yapıldığı süreçte, bütün havacılık emniyet davranışları en üst seviyeye taşınır.

Ülkemizde aerobasi, çok az kişi tarafından, yüksek emniyet-bilgi-geliştirme şartlarında sürdürülmektedir.

Özetle aerobasi, havacılıkta her anın ve birbirine bağlı her unsurun, yüksek performanslı bir farkındalık-devamlılık ve sorumluluk akışı olduğunun; gözle görülür, bilinçli, planlı ve eğitimli odağıdır.

Aerobasi uçakları, insan mühendislik yeteneğinin bir uçak-insan birlikteliğinde ulaşabildiği “uçabilirliğin” en üst noktasını temsil eder ve bütün diğer uçuş ortamları için emniyet verisi oluşturur.